Niekoľko receptov, ktoré môžu spestriť váš jedálny lístok

Vysmážaný králik:

Králika naporcujeme – oddelíme horné a dolné stehná a vyrežeme mäso z chrbta. Hrudník, hlavu a krk a ostatné kosti nezahadzujeme, použijeme na polievku.
Mierne naklepeme, osolíme. Obaľujeme v trojobale (múka, vajce, strúhanka) a vysmážame na oleji. Pri králičine je dôležité vysmážať pomaly, na miernom ohni a častejšie otáčať. Príloha – ryža, opekané zemiaky, hranolky.

Pečený králik:

Králika naporcujeme, (okrem hlavy a hrudníka) mäso osolíme, posypeme čiernym korením, majoránkou. Domácu slaninku pokrájame na tenko a poukladáme na králika, alebo ňou prešpikujeme jednotlivé porcie. Podlejeme vodou a prikryté vložíme do vyhriatej rúry. Nepečieme silno, lebo králik nemá kožu ako kura, či kačica a mohol by sa veľmi vysušiť. Porcie počas pečenia aspoň raz otočíme alebo podlievame výpekom. Keď mäso zmäkne odokryjeme a dopečieme do zlata. Príloha – dusené zemiaky na petržlenovej vňati.

Plnený pečený králik:

Vo vode namočíme asi dve žemle, alebo rožky. Po odmäknutí vytlačíme vodu, pridáme vajce, posekanú petržlenovú vňať, čierne mleté korenie, soľ, premiešame a zmesou naplníme králika. Dáme do pekáča, posolíme, polejeme trochou oleja alebo masti, podlejeme vodou a pečieme. Počas pečenia mäso polievame vlastnou šťavou. Príloha – dusené zemiaky na petržlenovej vňati.

Paprikáš z králika:

Naporciovaného králika (okrem hlavy a hrudníka) osolíme. Na oleji si osmažíme cibuľku do sklovita, opečieme kúsky králika z každej strany. Poprášime červenou paprikou, dôkladne premiešame, podlejeme vodou. Prikryté za občasného miešania dusíme do mäkka. Dochutíme soľou, čiernym korením podľa vlastnej chuti, šťavu zahustíme múkou. Príloha – halušky, cestovina, ryža.

Králik na smotane:

Postupujeme ako pri paprikáši. Keď je mäso udusené vyberieme ho bokom. Do šťavy vmiešame smotanu na šľahanie a zahustíme múkou. Necháme mierne prevrieť a vložíme mäso naspäť. Príloha – halušky, cestovina.


Polievka z králika:

Kosti, hlavu s krkom a hrudník vložíme do osolenej vody a na veľmi slabom plameni varíme cca 1 hodinu. Prebytočnú penu odoberáme sitkom. Potom pridáme zeleninu (mrkvu, petržlen, cibuľu, zeler, kaleráb, zemiaky) a varíme , kým nezmäkne. Dochutíme podľa vlastnej chuti vegetou, čiernym korením. Podávame so slížikmi, pismenkami...

Prajeme Vám dobrú chuť!